sierpnia 01, 2017

Dolnośląskie Stowarzyszenie na Rzecz Autyzmu

Jako Dolnośląskie Stowarzyszenie na Rzecz Autyzmu działamy od 15 lat. Od 7 lat prowadzimy Klub Aktywności "Po drodze" dla naszych podopiecznych. Działalność Klubu jest oparta na szacunku i akceptacji drugiego człowieka w jego niepowtarzalności. Uczestnicy grup integracyjnych, terapeutycznej i aktywności są wspierani w realizacji swoich potrzeb, motywowani do podejmowania wyzwań i pokonywania barier.



Klub Aktywności "Po drodze" to miejsce spotkań, bez narzuconych zasad dress code, bez etykiet zachowania, konieczności wykazania się. To miejsce, gdzie można być sobą bez presji stawania się bardziej dopasowanym, bardziej "ok". To miejsce, gdzie można swobodnie wyrażać siebie. Tworzymy przestrzeń na rozwój, naukę i możliwość popełniania błędów bez lęku, że zostanie się odrzuconym.
Najlepiej atmosferę tego miejsca oddaje wypowiedź jednego z uczestników: "Ta grupa to jedyne miejsce, gdzie mogę być sobą".



Uczestnictwo w zajęciach klubu sprawia, że jego członkowie zaczynają spostrzegać siebie z innej perspektywy. Ciężar etykietek o nazwie autyzm czy zespół Aspergera zostaje przesunięty w kierunku posiadanych kompetencji osobistych. Uczestnicy odkrywają, że diagnoza nie jest determinantem ich funkcjonowania. Dzięki warsztatom i dyskusjom dotyczącym samoakceptacji i samorozwoju dostrzegają wachlarz swoich możliwości w bardziej realnym i adekwatnym świetle. Rozwijają umiejętności w relacjach interpersonalnych, w komunikacji, rozwiązywaniu konfliktów czy asertywności.




Osoby ze spektrum autyzmu potrzebują bliskości, miłości i bezpieczeństwa emocjonalnego jak każdy człowiek. Świat kontaktów międzyludzkich jest dla nich bardzo istotny. Wzrost samowiedzy i samoakceptacji stwarza nowe opcje na funkcjonowanie w przestrzeni zawodowej. Blok zajęć dotyczących zdolności potrzebnych na rynku pracy pozwala doskonalić kompetencje związane z autoprezentacją, umiejętność pisania cv, listów motywacyjnych czy uczestniczenia w rozmowie kwalifikacyjnej.  Część uczestników podjęła prace i staże, i udziela się wolontaryjnie. Zazwyczaj są świetnymi pracownikami: skrupulatni, dokładni, punktualni, uczciwi i dostrzegający to czego nie widzą inni.




Istotny element spotkań w Klubie stanowi realny udział w życiu społeczno - kulturalnym. Organizowanie wyjść do muzeów, kin, restauracji, na wystawy, w miejsca rekreacji sportowej jest zawsze inspirujące dla uczestników. Poznawanie nowych miejsc we Wrocławiu, możliwość doświadczania tzw. zwykłego życia, poznawanie innych ludzi pozwala uczestnikom Klubu Aktywności "Po Drodze" czuć się oni mniej innymi, nie wykluczonymi. To dla nas ogromna radość i satysfakcja.



Dolnośląskie Stowarzyszenie na Rzecz Autyzmu
ul. J. Lelewela 13/6 Wrocław
Tel.: 71-342-72-08
autyzm7@O2.pl
www.autyzm.wroclaw.pl
Copyright © 2016 Atlas Dobrych Praktyk , Blogger