listopada 22, 2017

Projekt

Atlas Dobrych Praktyk jest promocją aktywności osób z różnorakimi niepełnosprawnościami oraz organizacji pracujących na ich rzecz z terenów Wrocławia i powiatu wrocławskiego. To efekt współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego z organizacjami pozarządowymi i instytucjami zajmującymi się przełamywaniem barier. Nie tylko architektonicznych, ale także tych tkwiących wciąż w głowach wielu ludzi.

Atlas Dobrych Praktyk wydany został w dwóch formach - jako ilustrowana publikacja składająca się z 52 stron oraz witryna internetowa (www.atlasdobrychpraktyk.pl). Na jego łamach przedstawione zostały przykłady interesujących, często niesztampowych działań pobudzających aktywność osób niepełnosprawnych.

Organizacje pozarządowe od wielu lat są barometrem potrzeb środowiska osób z niepełnosprawnościami. To one, jak mało co, potrafią odpowiedzieć na oczekiwania ludzi, którym służą. Nam, przedstawicielom samorządu, pozostaje wsłuchanie się w głos tych podmiotów i udzielenie możliwie najlepszego wsparcia. Wspólnie dążymy do celu, jakim jest poprawa jakości życia osób niepełnosprawnych, w myśl idei integracji i inkluzji.

Atlas Dobrych Praktyk stanowi zbiór pozytywnych przykładów aktywności środowiska osób niepełnosprawnych i bogactwa kapitału ludzkiego drzemiącego w tej grupie społecznej. Nie należy go traktować jako suchej bazy informacyjnej czy kontaktowej. Opis działalności wybranych organizacji oparty jest na autorskich tekstach ich przedstawicieli, zredagowanych w wielu przypadkach przez autora opracowania.
Głęboko wierzę, że projekt ten będzie inspiracją dla wielu instytucji i ludzi. Wskazówką, jak nowocześnie i konsekwentnie rozwijać działalność wspierającą środowisko osób z niepełnosprawnościami. Tego typu publikacje pomagają w burzeniu wielu stereotypów i przekonują, że osoby z dysfunkcjami mogą nie tylko realizować swoje pasje i marzenia, ale po prostu - normalnie i godnie żyć.

W imieniu swoim i autora serdecznie dziękujemy przedstawicielom organizacji pozarządowych i pracownikom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego za współpracę przy realizacji projektu oraz codzienne kompleksowe wsparcie, dzięki któremu wspólnie tworzymy przestrzeń dostępną dla każdego.


Paweł Parus 
Pełnomocnik Marszałka ds. Osób Niepełnosprawnych







                         Zapraszam Państwa do zapoznania się z Atlasem Dobrych Praktyk – kolejną publikacją z Dolnego Śląska poświęconą aktywności wielu organizacji pozarządowych oraz osobom z niepełnosprawnościami, tym razem głównie z terenu Wrocławia i powiatu wrocławskiego.
Samorząd Województwa Dolnośląskiego od lat wspiera wiele zadań na rzecz poprawy warunków życia osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Poprzez kampanię medialną Nie ma barier Dolny Śląsk wpływamy na zmiany świadomościowe Dolnoślązaków w kwestii łamania stereotypów, integracji  oraz przestrzegania praw osób z niepełnosprawnościami.

Zaangażowanie w swoją pracę doświadczonych pracowników Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych stwarza warunki partnerskiej współpracy z wszystkimi podmiotami, głównie z organizacjami pozarządowymi, którym bliskie są sprawy osób niepełnosprawnych. Wspólne działania sprawiają, że osoby niepełnosprawne doświadczają, że to co niemożliwe, staje się z czasem możliwe. Wychodzą z domów, kontynuują naukę, włączają się w życie społeczne i zawodowe. Niektórym udało się zapewnić wsparcie usług asystenckich. Coraz częściej chętniej uczestniczą w wielu wydarzeniach. Niejednokrotnie na arenie międzynarodowej odnoszą wielkie sukcesy m.in. sportowe. Prezentują wyjątkowe talenty artystyczne.

Ciężka praca, motywacja, poprawa dostępności oraz zmiana świadomości społeczeństwa dają efekty, które z roku na rok zmieniają pozytywnie naszą  rzeczywistość.
Czy Dolny Śląsk jest przyjazny osobom z niepełnosprawnościami, oceńcie Państwo sami?


dr Tadeusz Samborski
członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego




Na stronie www.atlasdobrychpraktyk.pl znajdziecie Państwo bazę organizacji biorących udział w projekcie, mapę punktów, bazę teleadresową oraz publikację w wersji on line.




Copyright © 2016 Atlas Dobrych Praktyk , Blogger